Ha visszatekintünk 5 vagy 7 évvel korábbra, akkor azt láthatjuk, hogy ekkor kezdett elindulni az a digitalizációs hullám, melyre fokozatosan szálltak rá a multinacionális vállalatok hazai leányvállalatai,majd szép fokozatosan mérettől és tulajdonosi szerkezettől függően minden magyarországi szervezet. Volt szerencsém számos hazai digitalizációs kezdeményezés indulásakor jelen lenni és megfigyelni, hogy mekkora lendülettel és energiával vágnak bele felsővezetők ebbe a változásba, és hogyan fáradnak el teljes szervezetek a megvalósításban. Ha összehasonlítom ezeket a digitalizációs programokat a 2020-as év változásaival, akkor két jelentős eltérést látok, ami összeköthető a kezdeményezések sikerességével:
Jelen cikk az első kérdéskörrel foglalkozik, és abban segít, hogy mintákat mutasson a digitalizációs „miértekre”. Hat olyan digitalizációs célt mutatunk be kézzelfogható példákkal, melyek iránytmutathatnak abban, hogy valós eredményeket és az érintettek által elfogadott változást tudjunk elérni. Mi a Nextwit-nél azt valljuk, hogy a digitalizációcsak az eszköz, hogy szervezetek elérjék a működésükről lefektetett víziójukatés üzleti céljaikat. És mint minden eszköznek és az eszköz használónak isszüksége van használati létezési célokra. Ezen célok nélkül csak egy újabbeszközünk lesz a szerszámos dobozban, melyet néha leporolunk, megmutatjuk azismerősöknek, de a hétköznapokban nem használjuk.
Az elmúlt egy év során számos vezetői kérdőíveredményét olvashattuk, melyek a digitalizációs kezdeményezések megvalósulásáról és a koronavírus okozta kihívásokról szóltak. Böngészve ezeketa kutatásokat, melyeket cikkünk végén találhattok, az alábbi mintákat figyeltemmeg, amikor a digitalizálódás miértjeiről nyilatkoztak:
Vajon ezek a célok mennyire érnek össze a korábban megfigyelt trendekkel? Ha kizoomolunk a pandémiás helyzetből és örökérvényű mintákat keresünk, akkor jól láthatóak az átfedések. Mi a MIT által használt hat digitalizációs célrendszert fordítottukát, hogy kategorizáljuk a lehetséges miérteket, melyekből három teljesen egyezik a korábban felsorolt célokkal.
A fenti célok számos esetben nem vegytisztán köthetőek egy-egy digitalizációs kezdeményezésünkhöz, nem is cél, hogy ez megvalósuljon. Egy digitalizációs stratégiának vagy transzformációs programnakvegyesen kell tartalmaznia a fenti célokat. Az viszont elengedhetetlen, hogy a kezdeményezéseinket megvizsgáljuk, hogy mely célokhoz köthetőek. A célok menténkönnyebben tudjuk azonosítani, hogy milyen eredményeket várhatunk. Az eredmények tudatában könnyebben tudjuk priorizálni, hogy mely projektre szeretnénk fókuszálni erőforrásainkat, a megvalósulást követően pedig jól visszamérhetővé válik a kezdeményezés sikeressége.
Azzal, hogy célokhoz, és miértekhez tudjuk kötni a digitalizációt, egy másik fontos aspektusát tudjuk menedzselni a digitalizációnak, a változáskezelést. A célok kommunikációja és validálása szervezeten belül elkötelezettséget javít nem csak a vezetői, de az operatív feladatokat ellátó munkatársak szintjén is. Segíti annak megértését, hogy a következő időszakban, miért fordítunk extra erőforrást, időt egy bizonyostémára. A jól artikulált célok abban is segítenek, hogy a munkatársak megtalálják az azokban rejlő lehetőséget, előnyöket, melyekkel könnyen tudnak azonosulni. Mert a digitalizációnak a munkatársakat és ügyfeleket kellszolgálnia.
Te tudod miért digitalizálsz? Ha nem, akkor következőlépésként javasoljuk, hogy a fenti célok mentén vizsgáld meg jelenlegi ésinduló digitalizációs törekvéseidet. Beszélgess minél többet a szervezeten belül és kívül, hogy tisztázódjanak ezek a célok. Végül, csak olyan kezdeményezésekre fordítsd a vállalati erőforrásokat, melyek valós célokat szolgálnak, nem pedig öncélúak. Mi is így teszünk akkor, amikor partnereinknek segítünk digitalizációs lehetőségeik azonosításában. Ha többet szeretnél megtudni arról, hogy hogyan segíti a Nextwit a digitalizációt, látogasd meg a „Hogyan dolgozunk” oldalunkat.
Amennyiben kérdésed merült fel cikkünk kapcsán,vagy tudunk segíteni a miértek azonosításában, fordulj hozzánk bátran éskezdjünk el beszélgetni.
Segítünk tartani a tempót az információs kor változásaival. Havi rendszerességű hírlevelünkben kollégáink digitalizációhoz kapcsolódó gondolatairól és projektjeinkről olvashatsz. Nem maradsz le a következő időszak eseményeiről sem .
We respect your data, so we store it in a secured way and never share it with any third parties. For further details please check our data protection policyNextwit data protection policy